Naziv Projekta
POWER – Stvaranje novih mogućnosti za zapošljavanje i profesionalnu rehabilitaciju osoba s invaliditetom
Partneri
- Caritas Bosne i Hercegovine (nositelj)
- Udruga djece i roditelja osoba s posebnim potrebama „Vedri osmijeh“
- Nadbiskupijski centar za pastoral mladih „Ivan Pavao II.“
- Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom FBiH
- Caritas Barske nadbiskupije
- Udruga paraplegičara Bar
- Biznis start-up centar Bar
Donatori
- Europska unija (IPA II Program prekogranične suradnje BiH-Crna Gora)
- Caritas Italiana, Ministarstvo javne uprave Crne Gore
- Vlada Kantona Sarajevo
Korisnici
Osobe s invaliditetom
Trajanje projekta
27 mjeseci (od 1. veljače 2018. do 30. travnja 2020.)
Ciljevi
Povećati zapošljivost i mogućnosti zapošljavanja osoba s invaliditetom (OSI) u prekograničnom području.
Specifični ciljevi projekta su:
- Povećati zapošljivost OSI u prekograničnom području kroz aktiviranje učinkovitijih sustava za razvoj kompetencija i stručnih vještina.
- Povećati broj mogućnosti zapošljavanja za OSI, koje nude potencijalni poslodavci (organizacije civilnog društva, tvrtke, javne ustanove).
- Uspostaviti funkcionalniji institucionalni okvir u BiH i Crnoj Gori za zapošljavanje OSI, jačanjem dijaloga između organizacija civilnog društva, poduzeća i javnih institucija.
- Razviti odgovarajuće okruženje za zapošljavanje OSI smanjivanjem stigme u društvu i povećanjem znanja o mogućnostima i koristima u postojećem zakonodavnom okviru.
Aktivnosti:
Info sesije: ukupno četiri info sesije na kojima će se prezentirati projekt i prikupiti prijedlozi drugih organizacija (Mostar, Sarajevo, Kotor i Berane).
Istraživanja: Ukupno dva zajednička istraživanja, za obje zemlje. Jedno o obrazovnim potrebama OSI, a drugo o mogućnostima za zapošljavanje OSI.
Izrada kurikuluma: Napisat će se ukupno devet novih kurikuluma, četiri za nova zanimanja (stjecanje ključnih vještina) u području obrazovanja odraslih, četiri za neformalne obuke i jedan za mentore.
Neformalne obuke: realizacija osam neformalnih obuka (4 različite tema, u svakoj zemlji po 1 obuka iz tog područja). Obuke su namijenjene za OSI i imaju cilj razvoj kompetencija potrebnih za zapošljavanje ili samozapošljavanje.
Start-up pomoć za samozapošljavanje: Materijalna pomoć za četiri nove poslovne djelatnosti u vlasništvu OSI. Uz materijalnu pomoć osigurat će se i monitoring djelatnosti.
Pripravnički program: Ukupno 20 pripravnika OSI (10 u BiH i 10 u CG) će proći kroz 12 mjeseci plaćenog pripravničkog staža s ciljem stjecanja radnog iskustva i razvoja kompetencija..
Mentorski program: u poduzećima u kojima se OSI angažiraju kao pripravnici, realizira se 200 sati mentorskog programa za svaku OSI. Mentori trebaju proći kroz posebnu obuku.
Javne kampanje: svake godine po jedna zajednička javna kampanja s ciljem promocije prava na rad i zapošljavanje OSI, multimedijalna kampanja (plakati, letci, video sport, Internet oglašavanje). .
Web portal: zajednički portal za obje zemlje na kojem će se predstaviti informacije o mogućnostima zapošljavanja OSI i koji će pomoći razvoju karijere (zakoni, pravila i procedure, natječaji, baze podataka, grantovi, obuke i td.)..
Sajam za zapošljavanje OSI: Ukupno dva sajma, po jedan u svakoj zemlji s ciljem promocije zapošljavanja osoba s invaliditetom, predstavljanja primjera dobre prakse, dijeljenja informacija i znanja, spajanja poslodavaca i osoba s invaliditetom. .
Okrugli stolovi: ukupno 4 okrugla stola o situaciji OSI.
Završna konferencija: Prezentacija projektnih rezultata.